InsERT S.A.

InsERT wspiera wymarłe gatunki

Grupa studentów informatyki z Politechniki Wrocławskiej wskrzesiła prehistorycznego tura. Za sprawą ich pracy, zwierzę będzie można oglądać, a nawet pogłaskać i rozzłościć na specjalnym wybiegu wrocławskiego zoo. Zwierzę będzie reagować na bodźce zewnętrzne m.in. dotyk. Cudownego ożywienia dokonano oczywiście za pomocą technologii informatycznych, bowiem tur jest aplikacją, która mimo swej sztucznej inteligencji, prezentuje się bardzo naturalnie.

Zespół trzech wrocławskich studentów opracował, uruchomił i wdraża aplikację umożliwiającą podróż w czasie do krainy turów. Wszystko to w ramach konkursu na najlepszą realizację Zespołowego Przedsięwzięcia Informatycznego, zorganizowanego przez wrocławskie Forum Firm Informatycznych. Pomysł na wskrzeszenie wymarłego gatunku zapewnił im zwycięstwo i nagrodę główną ufundowaną przez InsERT S.A. – Honorowego Patrona konkursu.

Animowanego olbrzyma będzie można podziwiać już wiosną we wrocławskim zoo, które aby umożliwić studentom wdrożenie projektu, planuje spore inwestycje.

Od dawna chcieliśmy rozwinąć temat rozszerzonej rzeczywistości. Kiedy pojawiła się możliwość współpracy z wrocławskim zoo, praktycznie od razu w głowach zaświtał nam pomysł - ożywmy zwierzę, które wymarło. Mieliśmy sporą motywację – oprócz nagrody Insertu, była nią rywalizacja z naprawdę dobrymi pracami kolegów i koleżanek. Udział w tym konkursie i wygrana, to bardzo cenne doświadczenie, które niewątpliwie przyda nam się w karierze zawodowej – podsumowuje Piotr Szwach, przedstawiciel zwycięskiego zespołu studentów.

Tury – zwierzęta osiągające trzy metry długości i dwa metry wysokości, przypominające swym wyglądem dzisiejsze żubry – wyginęły około XVI wieku. Przodkowie tura pojawili się około 2 mln lat temu w Indiach, po czym rozprzestrzenili się na terenach leśnych Azji, Europy i Ameryki Północnej. Ostatnie sztuki tej rasy wybrały sobie za dom m. in. polskie Mazowsze. Ze względu na małą populację przywilej polowania na turzynę mieli tam wówczas jedynie książęta. Za czasów dynastii Jagiellonów, później Wazów, tury były pod ochroną. Ostatni tur wyginął w 1627 roku na terenie Puszczy Jaktorowskiej niedaleko Grodziska Mazowieckiego. Dziś przypuszcza się, że przyczyną wyginięcia tego gatunku zwierząt była ingerencja człowieka w naturę – kłusownictwo, wyręby lasów, adaptacja pastwisk na użytek człowieka. Zwierzęta żyjąc w małolicznych stadach nie miały szans krzyżówek genetycznych, przez co były coraz mniej odporne w kolejnych pokoleniach. Naukowcy podejrzewają dziś, że większość ras współczesnego bydła pochodzi od wymarłego tura.

Więcej informacji na stronie: www.artur.ii.pwr.wroc.pl

InsERT S.A. jest największym w kraju - pod względem liczby sprzedanych licencji – producentem oprogramowania dla firm. Strategia firmy polega na tworzeniu programów wysokiej jakości, które jednocześnie są przyjazne w użytkowaniu i na tyle uniwersalne, by mogły spełniać wymagania bardzo różnych odbiorców. Dotychczas InsERT sprzedał ponad 450 tys. licencji, a rozwiązania oferowane przez spółkę wielokrotnie zdobywały najważniejsze tytuły i wyróżnienia. Oferta firmy obejmuje kompleksowe rozwiązania wspomagające zarządzanie małymi i średnimi firmami, począwszy od obsługi działu handlowego i gospodarki magazynowej, po programy z zakresu księgowości i finansów, rozwiązania przeznaczone dla działów kadr i płac oraz programy dla użytkowników indywidualnych.

 

Kontakt dla mediów

 

Anna Madetko-Kawałko

specjalista ds. PR i marketingu

InsERT S.A.

tel.: 71 7876154

kom.: 507-135-786

e-mail: anna.madetko@insert.com.pl

Kontakt dla mediów

press [at] insert.com.pl [user] Marek Szklarz
Specjalista ds. PR i marketingu
tel. 71-78-76-107
press [at] insert.com.pl

InsERT S.A.
ul. Jerzmanowska 2
54-519 Wrocław
tel. 71-78-76-196
faks 71-78-76-111

Rejestracja dla mediów

Wypełnij formularz »